Karta Europiane për Kërkuesit Shkencor

karta evopiane e kerkuesit shkencore

Universiteti i Tiranës është pjesë e “Rrjetit Europian Euraxess” dhe ka firmosur dokumentin formal “The European Charter for Researchers and the Code of Conduct for the Recruitment of Researchers”.

Firmosja e dokumentit pritet të sjellë për Universitetin e Tiranës shumë risi dhe do të ndihmojë në integrimin sa më të mirë në tregun e përbashkët Europian për Kërkuesit Shkencor dhe në rritjen e lëvizshmërisë në vëndet e BE-së për kërkuesit dhe stafin akademik.

Universitetet  që kanë firmosur “The European Charter for Researchers” and The Code of Conduct for the Recruitment of Researchers” i gjeni në adresën e web:

Për më shumë informacion mbi parimet dhe principet që mbart Karta Europiane për Kërkuesit Shkencor dhe Kodi i Sjelljes për Rekrutimin e Kërkuesve Shkecorë mund të shkarkoni një kopje të përkthyer të dokumentit këtu.

Kreu K. Shkencor Karta Europiane për Kërkuesit Shkencor