Drejtoria Juridike

Drejtoria Juridike pranë Rektoratit të Universitetit të Tiranës aktualisht kryen detyra të cilat konsistojnë në këto aspekte kryesore të veprimtarisë së UT:

Së pari: Çështjet administrative

Në këtë aspekt detyrat konsistojnë në:
• Dhënien e konsulences juridike punonjesve të UT, studentëve për probleme të ndryshme të karakterit juridik;
•  Shqyrtimi i ankesave të ndryshme të karakterit juridik;
• Përpilimi i urdhrave të brendshëm të titullarit të institucionit që rregullojnë veprimtarinë e institucionit dhe mbajtja e regjistrit përkatës;
• Dhenia e mendimeve për akte të ndryshme të karakterit juridik;
•  Njohja e punonjësve me ligjet dhe aktet nënligjore në fushën e arsimit të lartë;

Së dyti: Në aspektin legjislativ
• Dhënia e ndihmës juridike për hartimin e projektstatuteve, projektrregulloreve të institucionit;
•  Dhënia e ndihmës juridike për përsosjen e legjislacionit;
• Dhënia e ndihmës juridike për hartimin e marrëveshjeve të ndryshme në të cilat Universiteti i Tiranës bëhet palë;

Së treti: Çështjet gjyqësore

•  Përfaqesimi i Universitetit të Tiranës me autorizim të titullarit në proceset gjyqësore në të gjitha shkallët e gjykimit.

Sektori juridik i përfshirë brenda strukturës së Drejtorisë Juridike merr pjesë në plotësimin e të gjitha detyrave të përcaktuara më sipër si edhe përveç tyre me urdher të titullarit të institucionit merr pjesë në procesin e prokurimit publik proces në të cilin sektori juridik përfshihet që nga përpilimi i urdhrit të prokurimit, përgatitja e dokumenteve standarte, përpilimi i njoftimeve për në Agjencinë e Prokurimit Publik, mbajtja e të gjitha procesverbaleve si edhe hartimi i kontratave me operatoret ekonomik fitues.

Artan Hoxha

Drejtor