Articles

Drejtoria e Manaxhimit të Fondeve dhe Investimeve

Drejtoria e Menaxhimit të Fondeve dhe Investimeve është përgjegjëse për realizimin e shërbimeve dhe investimeve në Universitetin e Tiranës, në përputhje me procedurat ligjore.

Në lidhje të ngushtë me të gjitha njësitë përbërëse të UT-së, kjo drejtori ndjek detyrat si më poshtë:

1. Në bashkëpunim me fakultetet dhe filialet planifikon çdo vit nevojat e UT për zërat e buxhetit që mbulon për vitin pasardhës për shpenzimet operative dhe investimet;
  2. Nëpërmjet sektorit të investimeve përgatit dhe siguron dokumentacionin teknik të nevojshëm për realizimin e kontratave të punëve civile: ndërtime të reja, rikonstruksione e studim-projektime;
  3. Harton regjistrin e parashikimit dhe të realizimit të prokurimeve publike për cdo vit kalendarik dhe ndjek zbatimin e tij;
  4. Përfaqësohet në komisionin e blerjeve me vlera të vogla dhe ndjek zbatimin e procedurave të prokurimit duke dorëzuar dokumentacionin përkatës pranë Drejtorisë së Financës dhe Buxhetit;
  5. Organizon punën për realizimin e procedurave të prokurimeve publike;
  6. Nëpërmjet sektorit të shërbimeve dhe blerjeve ndjek kontratat e lidhura me procedurë prokurimi për mallra dhe shërbime mban kontakte te vazhdueshme me kontraktuesit deri në realizmin e plote te tyre dhe organizon dokumentacionin e nevojshëm , të cilin ja kalon për likujdim Drejtorisë së Financës dhe Buxhetit.
  7. Nëpërmjet sektorit të investimeve ndjek realizimin e kontratave të punëve civile duke kontrolluar ecurine e grafikut te punimeve, zbatimin e projektit dhe zbatimin e kushteve të përcaktuara në këto kontrata.
  8. Mban lidhje me Drejtoritë e UT-së dhe drejtoritë përkatëse në Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës;
  9. Kontribuon në përgatitjen e akteve ligjore dhe nënligjore në fuqi, sipas fushës së veprimit të drejtorisë;
  10. Përfaqësohet në grupe pune sipas problematikave të ndryshme.
  11. Përgatit raporte dhe informacione për Kancelarin e UT për veprimtarinë e kësaj drejtorie;
  12. Realizon detyra të tjera që gjykohet se janë në përputhje me misionin dhe funksionimin e përgjithshëm të kësaj Drejtorie.

Zamira Caushi

Drejtor