Articles

Këshilli Kombëtar Studentor

KËSHILLI  KOMBËTAR  STUDENTOR – KKS

(Së bashku perfaqësojme vlera!...)

Këshilli Kombetar Studentor – KKS është konstituuar në datë 21.05.2008 , bazuar në ligjin nr. 9741, datë 21.05.2007 “Për Arsimin e lartë në Republikën e Shqipërisë”I ndryshuar, neni 55  pas  nje procesi zgjedhor të lirë, transparent dhe të pakontestueshëm.

Këshilli Kombëtar Studentor (KKS) është forumi legjitim, më i lartë, përfaqësues i studentëve shqiptare dhe interesave të tyre. KKS është një institucion autonom dhe jashtë cdo ndikimi institucional dhe politik.
Në Këshillin Kombëtar Studentor përfaqësohen të gjithë  kryetarët e këshillave studentor në nivel fakulteti të Universiteteve Publike dhe Jo publike.

Misioni i 'KKS'

Ne synojmë që  të kemi një vizion të qartë përfaqësimi dhe promovimi të interesave akademike, kulturore, sociale, dhe ekonomike të studentëve shqiptarë.

Objektivat dhe Qëllimet

Promovimi i kësaj strukture dhe vënia në jetë e misionit të 'KKS' përmes implementimit të projekteve të 'KKS' dhe institucioneve të arsimit të lartë shqiptarë në bashkëpunim ndërmjet tyre.

Rritja e pjesemarrjes se studenteve ne vendimarrje dhe ne jeten publike.

Te rrisim bashkepunimin me forumet studentore kudo ne bote dhe ne vecanti me struktura te ngjashme europiane.

Trajtimi dhe vënia në dukje e problemeve thelbësore që hasin studentët shqiptarë në jetën akademike dhe sociale duke mos reshtur në ndjekien e tyre deri në momentin e zgjidhjeve të duhura.

Angazhimi dhe pjesmarria në jetën aktive social kulturore dhe sportive të studentëve, duke u kthyer në menaxhuesit kreativ të kohës së tyre.

Nxitja dhe promovimi i vullnetarizmit rinor dhe rolit te te rinjve ne zhvillimin e vendit.

Ky vizion është i konceptuar për të rritur përfaqësimin dhe vendimarrjen studentore.

STRUKTURA E KËSHILLIT KOMBËTAR STUDENTOR

Kontakt: