Kuotat e pranimit sipas kategorive të vecanta 2019-2020

Lexo më shumë

KRITERET E PRANIMIT, KUOTAT DHE TARIFAT E STUDIMIT

"PAKETA E VKM-ve PËR ARSIMIN E LARTË" & "URDHËR" PËR ARSIMIN E LARTË

Urimi i Rektorit të Universitetit të Tiranës, Prof.Dr.  Mynyr Koni, për fillimin e vitit të ri akademik 2019-2020

Të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të legalizojnë dokumentat e tyre shkollorë në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme, duhet të kryejnë më parë procedurën e konfirmimit të dokumentave në Universitetin e Tiranës.

Hapet thirrja për bursa për studentët në Universitetin Jan Kochanowski në Kielce, Poloni në kuadër të Programit Erasmus + për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për bursa për studentët në Universitetin e Foggia-s, Itali në kuadër të Programit Erasmus + për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për aplikime për bursa për studentët e Universitetit të Tiranës në Universitetin e Shkencave Sociale dhe Politike të Panteion, Greqi, për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për bursa në kuadër të Programin Erasmus + për stafin akademik me kohë të plotë të Universitetit të Tiranës në Universitetin Hacettepe në Turqi, për vitin akademik 2019-2020

Hapet thirrja për bursa në kuadër të programit Erasmus + në Universitetin Perëndimor Timisoara, në Rumani për vitin akademik 2019-2020

Hapet thirrja për bursa në kuadër të programit Erasmus + në Universitetin perëndimor të Timisoarës, në Rumani

Hapet thirrja për aplikime për bursa për studentët në kuadër të programit Erasmus + në Universitetin e Latvias, Letoni për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020

Hapet thirrja për bursa për studentët në Universitetin Teknik të Rigës, Letoni në kuadër të programit Erasmus + për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për aplikime për bursa për stafin akademik me kohë të plotë në kuadër të programit Erasmus + në Universitetin e Latvias, Letoni për vitin akademik 2019-2020.

Për më shumë

Fakultetet

Java Europës në Universitetin e Tiranës

Në kuadër të Javës së Europës, sot më datë 7 maj 2019 në Sallën e Senatit Akademik, Universiteti i Tiranës në bashkëpunim me Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme si dhe me Delegacionin e Bashkimit Europian në Shqipëri organizoi aktivitetin me temë “Shqipëria dhe Bashkimi Evropian mbështesin të rinjtë nëpërmjet universitetit”.

Në këtë aktivitet ishin të pranishëm Rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Mynyr Koni, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Gent Cakaj, Shkëlqësia e tij Ambasadori i Bashkimit Europian, z. Luigi Soreca, dekanë, pedagogë, studentë dhe të ftuar.

Në fjalën e tij Rektori Koni citoi se përfshirja e Universitetit të Tiranës në projektet e Bashkimit Europian është e një rëndësie të veçantë duke u mundësuar stafeve akademike shkëmbimet me kolegët e tyre në BE.

Prof. Dr. Mynyr Koni e vuri theksin mbi rëndësinë që këto projekte kanë për studentët duke u mundësuar atyre periudha shkëmbimi në universitetet partnere në BE, ku sipas tij, kjo do të ndihmojë në formimin e tyre duke i aftësuar më tej për në tregun e punës. Po kështu, Rektori Koni vuri theksin te projektet Jean Monnet ku me modulet e tyre, stafi akademik i Universitetit të Tiranës është i përfshirë në tejçimin e vlerave europiane tek studentët, por edhe tek shoqëria shqiptare.

Z. Gent Cakaj, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Shkëlqësia e tij z. Luigi Soreca në fjalën e tyre të rastit vlerësuan përfshirjen e botës akademike në projekte të ndryshme të ndërkombëtare duke promovuar ekselencën në mësimdhënie dhe kërkime në fushën e studimeve të Bashkimit Evropian dhe në mbarë botën.

Në këtë aktiviteti z. Elton Skendaj, Drejtor i Marrëdhënieve me Jashtë dhe Studentët mbajti një prezantim mbi historinë e aplikimeve të Projektit Erasmus+ KA1 në Universitetin e Tiranës si një histori suksesi duke dhënë shifra dhe fakte mbi këtë projekt.

Gjithashtu u mbajtën edhe dy prezatime për modulet e Projektit Jean Monnet që zhvillohen në Universitetin e Tianës. Prezantimet u mbajtën nga zj. Dhurata Milori, staf akademik i angazhuar në projektin Jean Monnet në Fakultetin e Shkencave Sociale dhe zj. Meljana Bregu, Koordinatore e projektit Jean Monnet në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë.

Kreu Lajme te fundit nga UT Lajmërime Java Europës në Universitetin e Tiranës 2019