Periudhë zgjedhore për anëtar të Këshillave Studentorë

Doktoraturat në UT.

Lexo më shumë

KRITERET E PRANIMIT, KUOTAT DHE TARIFAT E STUDIMIT

AKT KONSTATIME MBI VERIFIKIMIN NË TERREN TË NDËRTESAVE TË UNIVERSITETIT TË TIRANËS

Udhëzues "Për procedurat e administrimit të projekteve te kërkimit shkencor që financohen nga buxheti për kërkimin shkencor në Universitetin e Tiranës"

Urdhëri i Rektorit nr. 23, datë 06.12.2019 "Për rifillimin e procesit mësimor në Universitetin e Tiranës, në datën 10 dhjetor 2019".

Mundësi Internshipi për studentët e UT në kuadër të Interreg-Project BEECH POWER në Universitetin e Eberswalde, Gjermani.

Hapet thirrja për aplikime për studentët e Universitetit të Tiranës në Universitetin Tuscia, në Itali, në kuadër të programit Erasmus +, për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për bursa në kuadër të Programin Erasmus + për stafin akademik me kohë të plotë të Universitetit të Tiranës në Universitetin Saarland, Gjermani për vitin akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për aplikime për studentët në Universitetin Saarland, në Gjermani, në kuadër të Programit Erasmus +, për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për aplikime për studentët në UniversitetinHacettepe, në Turqi, në kuadër të Programit Erasmus +, për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Hapet thirrja për aplikime për bursa për studentët e Universitetit të Tiranës në Universitetin Leiden, Holandë, për semestrin e parë të vitit akademik 2020-2021.

Shtyhet thirrja për bursa për studentët në Universitetin Jan Kochanowski në Kielce, Poloni në kuadër të Programit Erasmus + për semestrin e dytë të vitit akademik 2019-2020.

Universiteti i Tiranës ka filluar procedurën e promovimit të titujve akademik në përputhje me Ligjin nr.80/2015, datë 22.07.2015 Për arsimin e Lartë dhe kërkimin shkencor në institucionet e arsimit të lartë në Republikën e Shqipërisë”, Vendimin e Këshillit të Ministrave nr.112, datë 23.02.2018 “Për përcaktimin e kritereve për fitimin e gradës shkencore ‘Doktor’ dhe të standardeve shtetërore për fitimin e titujve akademikë ‘Profesor i asociuar’ dhe ‘Profesor’”, Statutin e Universitetit të Tiranës, si dhe Rregulloren e organizimit dhe funksionimit të Komisionit për Promovimin e Personelit Akademik, të cilën e gjeni në linkun  (Kliko këtu)

Për më shumë

Fakultetet

Java Europës në Universitetin e Tiranës

Në kuadër të Javës së Europës, sot më datë 7 maj 2019 në Sallën e Senatit Akademik, Universiteti i Tiranës në bashkëpunim me Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme si dhe me Delegacionin e Bashkimit Europian në Shqipëri organizoi aktivitetin me temë “Shqipëria dhe Bashkimi Evropian mbështesin të rinjtë nëpërmjet universitetit”.

Në këtë aktivitet ishin të pranishëm Rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Mynyr Koni, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Gent Cakaj, Shkëlqësia e tij Ambasadori i Bashkimit Europian, z. Luigi Soreca, dekanë, pedagogë, studentë dhe të ftuar.

Në fjalën e tij Rektori Koni citoi se përfshirja e Universitetit të Tiranës në projektet e Bashkimit Europian është e një rëndësie të veçantë duke u mundësuar stafeve akademike shkëmbimet me kolegët e tyre në BE.

Prof. Dr. Mynyr Koni e vuri theksin mbi rëndësinë që këto projekte kanë për studentët duke u mundësuar atyre periudha shkëmbimi në universitetet partnere në BE, ku sipas tij, kjo do të ndihmojë në formimin e tyre duke i aftësuar më tej për në tregun e punës. Po kështu, Rektori Koni vuri theksin te projektet Jean Monnet ku me modulet e tyre, stafi akademik i Universitetit të Tiranës është i përfshirë në tejçimin e vlerave europiane tek studentët, por edhe tek shoqëria shqiptare.

Z. Gent Cakaj, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Shkëlqësia e tij z. Luigi Soreca në fjalën e tyre të rastit vlerësuan përfshirjen e botës akademike në projekte të ndryshme të ndërkombëtare duke promovuar ekselencën në mësimdhënie dhe kërkime në fushën e studimeve të Bashkimit Evropian dhe në mbarë botën.

Në këtë aktiviteti z. Elton Skendaj, Drejtor i Marrëdhënieve me Jashtë dhe Studentët mbajti një prezantim mbi historinë e aplikimeve të Projektit Erasmus+ KA1 në Universitetin e Tiranës si një histori suksesi duke dhënë shifra dhe fakte mbi këtë projekt.

Gjithashtu u mbajtën edhe dy prezatime për modulet e Projektit Jean Monnet që zhvillohen në Universitetin e Tianës. Prezantimet u mbajtën nga zj. Dhurata Milori, staf akademik i angazhuar në projektin Jean Monnet në Fakultetin e Shkencave Sociale dhe zj. Meljana Bregu, Koordinatore e projektit Jean Monnet në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë.

Kreu Lajme te fundit nga UT Lajmërime Java Europës në Universitetin e Tiranës 2019