Universitetet partnere

Universiteti i Tiranës bashkëpunon me të gjitha universitetet publike në Republikën e Shqipërisë dhe me ato private.

Hapja e vendit dhe ndryshimet demokratike të viteve ‘90 ndikuan në hapjen dhe integrimin e Universitetin e Tiranës për bashkëpunime me pedagogë dhe universitete të huaja evropiane e më gjerë. Aktualisht, ky universitet ka lidhur marrëveshje bashkëpunimi me shumë universitete, ku mund të veçojmë bashkëpunimin frytdhënës me Universitetin e Bambergut në Gjermani, Universitetin e Nebraska-Linkoln në SHBA, nga bashkëpunimi me të cilët janë ngritur programe të ndryshme master, si dhe janë ftuar profesorë për të kontribuar në mësimdhënie dhe në ofrimin e përvojës së përparuar gjermane dhe amerikane. Universiteti i Tiranës, në kuadër të bashkëpunimit, ka ofruar profesorët e tij për të ndihmuar në mësimdhënie dhe për të përcjellë përvojën akademike shqiptare në Universitetin e Prishtinës, Universitetin Shtetëror të Tetovës, Universitetin e Evropës Juglindore, po të Tetovës, Universitetin e Beogradit, në Universitetin e Palermos dhe të Kozenzës, Itali, në Universitetin e Trakës, Turqi, etj.

Më konkretisht, marrëveshje bashkëpunimi janë lidhur me: